Top
Przykładowe oznakowanie plastiku maszynami Automator

Znakowanie tworzyw sztucznych

Elementy z tworzyw sztucznych mogą być znakowane za pomocą lasera, metody mikropunktowej, wytłaczania lub tłoczenia na gorąco.

Wybór technologii znakowania plastiku zależy m.in. od składu chemicznego tworzywa sztucznego i takich parametrów, jak częstotliwość zmiany oznaczeń czy też liczba oznaczanych sztuk. Najlepsze efekty – bez względu na to, czy chcesz znakować elementy wykonane z takich tworzyw sztucznych, jak poliwęglan, polipropylen, ABS, poliester czy poliamid – daje laser. Wiązka lasera w miejscu działania powoduje zmianę koloru i powstanie kontrastu. Ta technologia pozwala także zapewnić najwyższy efekt w przypadku złożonych oznaczeń czy zachować kontrast na ciemnych podłożach.


Przykładowe oznakowanie plastiku maszynami Automator

Najpierw przetestuj, potem oznakuj

Niektóre rodzaje tworzyw sztucznych są bardziej odpowiednie do znakowania mikroudarowego, inne nadają się bardziej do znakowania na gorąco. Znakowanie na gorąco może być głębokie (tłoczenie) lub kontrastowe (przez kolorową wstążkę). Można w tym przypadku zastosować szeroką gamę odcieni. Jeśli tworzywo sztuczne jest wystarczająco elastyczne, można je oznakować za pomocą cold-stampingu. W przypadku bardziej kruchych tworzyw sztucznych zalecany jest hot-stamping czyli tłoczenie na gorąco za pomocą stempla podgrzewanego przez głowicę grzewczą.

Przed wybraniem konkretnej metody konieczne jest przetestowanie oznakowania na danym rodzaju tworzywa sztucznego.


Poznaj najnowszą, niezawodną znakowarkę przenośną - mobilny laser COLIBRI

X