Maszyny znakujące nie tylko do znakowania
– do czego jeszcze możesz je wykorzystać?
Urządzenia mikropunktowe, laser lub prasę znakującą możesz wykorzystać także do innych celów, niż nanoszenie logotypów, numerów czy symboli na produkty czy towary. Maszyny do znakowania bezpośrednio w materiale mają jedną wspólną cechę – poprzez swoje działanie w określony sposób zmieniają powierzchnię lub strukturę materiału. To sprawia, że można znaleźć także inne, ciekawe ich zastosowanie. Dowiedz się, jaki efekt możesz uzyskać dzięki maszynom znakującym.
LASER
Istotą technologii laserowej jest bezkontaktowy sposób reagowania z materiałem. Powierzchnia materiału zmienia kolor lub cienka warstwa zostaje usunięta w miejscu uderzenia wiązki. Do czego oprócz znakowania można wykorzystać lasery?
-
Usunięcie warstwy wierzchniej przed kolejną operacją
Aby uzyskać równą powierzchnię, należy usunąć niejednorodną warstwę wierzchnią. Może to być usuwanie rdzy, ścierniwa lub powłoki olejowej na materiale. Wiązka lasera delikatnie i bardzo precyzyjnie usuwa część materiału, podczas gdy dolne warstwy pozostają nienaruszone.
W przypadku tworzyw warstwowych możliwe jest usunięcie jednej warstwy za pomocą lasera, na przykład w celu zachowania przezroczystości.
Laser w celu usunięcia warstwy wierzchniej można zastosować na wszystkich powierzchniach anodowanych, malowanych i warstwowych.
-
Tworzenie skal
Precyzję technologii laserowej można wykorzystać również w przypadkach, w których konieczne jest oznaczenie skali miernika. Za pomocą lasera można znakować zarówno linie, ale również numery i inne detale. Ponieważ znakowanie laserowe jest trwałe, nadaje się do znakowania wszystkich typów przyrządów pomiarowych i miarek, nawet tych użytkowaniych w ekstremalnych warunkach.
MIKROPUNKT
Mikrowykrawarka, sterowana przez własną jednostkę sterującą, jest bardzo precyzyjna, dzięki czemu każdy punkt w materiale jest zaznaczony bardzo dokładnie i na zadanej współrzędnej. W związku z tym runkcji tej można użyć do precyzyjnego oznaczania punktów, np. zaznaczania lokalizacji otworów do wiercenia.
Końcówką micropunch można zaznaczyć każde miejsce, w którym materiał musi zostać przewiercony. Spowoduje to utworzenie precyzyjnej siatki punktów, w których łatwo umieścić narzędzie wiertnicze. To pozwoli zarówno na dokładny pomiar, jak też precyzyjne ustawienie wiertła, a uzyskana dzięki temu perforacja będzie bardzo dokładna i dobrze wykonana.
-
Wybijanie monet, medali itp.
Do klasycznej metody odciskania stempli w materiale używamy maszyn z efektem stempla lub klasycznych pras bez stempla. Prócz znakowania, maszyny te są wykorzystywane także do innych operacji, w których wymagana jest ta sama siła i precyzyjne pozycjonowanie materiału. Ułatwia to proces, a sama metoda może być stosowana przy mniejszych i większych seriach.
-
Dziurkowanie arkuszy i etykiet prasą
Za pomocą prostego narzędzia można przygotować miejsce pracy do wykrawania otworów lub kształtów w blasze aluminiowej. Proces ten może być obsługiwany ręcznie lub automatycznie za pomocą siłownika pneumatycznego i wyłącznika krańcowego sygnalizującego, że część znajduje się we właściwym miejscu.
-
Wciskanie nitów
Wcale nie jest do tego potrzebny młotek czy brutalna siła. O wiele prościej można to zrobić za pomocą prasy – takie urządzenie idealnie nadaje się do wciskania nitów i innych elementów w materiał Procesem tym można sterować ręcznie lub wykorzystać do tego urządzenia pneumatyczne.